2010 Results

Best Make-up & Hair Marty Wilson, Luca Cipriani, Spamalot, Papakura Theatre Company Joseph Lipanovich, Little Women The Musical, Centrestage Theatre Company Natalie Ponifasio, Disco Inferno, Whangarei Theatre Company Melissa Macrae, Sue Bellchambers, The Boyfriend, Centrestage Theatre Company Best Special Effects Spamalot, Papakura Theatre Company The Railway Children, Centrestage Theatre Company Disco Inferno, Whangarei Theatre Company Big Top Cabaret, North Shore Music Theatre Best Props Design Sharon Mountain, Spamalot, Papakura Theatre Company Sue Lockyer, Trish McLennan, Social Climbers, Manukau Performing Arts Rosalie Mayo, Graeme Mayo, Little Women The Musical, Centrestage Theatre Company Celia Talbot, Blood Brothers, Manukau Performing Arts Best Sound Design Shane Richardson, Spamalot, Papakura Theatre Company Gareth Pring, Little Women The Musical, Centrestage Theatre Company Scott Gaddes, Jonathan Diggle, The Boyfriend, Centrestage Theatre Company Stuart Bennett, Blood Brothers, Manukau Performing Arts Best Lighting Design - proudly sponsored by Kenderdine Electrical Phillip Dexter, Spamalot, Papakura Theatre Company Leon Mahanga, High School Musical, TK Musical Theatre Company Joel Stanners, Disco Inferno, Whangarei Theatre Company David Seaton, Blood Brothers, David Seaton, Blood Brothers Best Costume Design Janette Halbach, Emma Verberne, Spamalot, Papakura Theatre Company Pat Shanks, Little Women The Musical, Centrestage Theatre Company Emma Bishop, Jeff Collie, Idolize The 80's, Pukekohe Light Opera Company Michael Sanders, Lyn Doreen, The Boyfriend, Centrestage Theatre Comany Best Set Design Adey Ramsel, Trivial Pursuits, Adey Ramsel, Trivial Pursuits Adey Ramsel, Stags and Hens, Papakura Theatre Compan Allan Wyatt, Spamalot, Papakura Theatre Company Susanne Dell, Social Climbers, Manukau Performing Arts The Boyfriend, Centrestage Theatre Company Best Performed Choreography Idolize The 80's, Pukekohe Light Opera Company Disco Inferno, Whangarei Theatre Company The Boyfriend, Centrestage Theatre Company Blood Brothers, Manukau Performing Arts Best Vocal Work by a Company Little Women The Musical, Little Women The Musical Footloose, North Shore Music Theatre The Boyfriend, Centrestage Theatre Company Blood Brothers, Manukau Performing Arts Big Top Cabaret, North Shore Music Theatre Best Supporting Ensemble Spamalot, Papakura Theatre Company Little Women The Musical, Centrestage Theatre Company Footloose, North Shore Music Theatre The Boyfriend, Centrestage Theatre Company Blood Brothers, Manukau Performing Arts Best Supporting Female in a Musical Hannah Neville as 'Linda', Blood Brothers, Manukau Performing Arts Lizzie Morris as 'Dulcie', The Boyfriend, Centrestage Theatre Company Emma Leon as 'Marmee/Hag', Little Women The Musical, Centrestage Theatre Company Aimee Cross as 'Sharpay Evans', High School Musical, TK Theatre Company Jennifer Allen as 'Vi Moore', Footloose, North Shore Music Theatre Best Supporting Male in a Musical Joseph Quinn as 'Sire Lancelot', Spamalot, Papakura Theatre Company Darren Ludlam as 'Patsy', Spamalot, Papakura Theatre Company Zane Fleming as 'Sammy', Blood Blood Brothers, Manukau Performing Arts Graham Candy as 'Willard Hewitt', Footloose, North Shore Music Theatre Best Actress in a Play Tara Solomon as 'Sheila Birling', An Inspector Calls, Pilgrim Productions Anne Sheffield as 'Sybil Birling', An Inspector Calls, Pilgrim Productions Ngaire-Ann Hobson as 'Emily', Social Climbers, Manukau Performing Arts Mel Heap as 'Bernadette', Stags and Hens, Papakura Theatre Company Best Actor in a Play Paul Norell as 'Arthur Birling', An Inspector Calls, Pilgrim Productions Pat Hales as 'Derek', Trivial Pursuits, Harlequin Musical Theatre Charles Gautier as 'Robbie', Stags and Hens, Papakura Theatre Company Best Actress in a Leading Role - Musical Heather Wilcock as 'Roberta', The Railway Children, Centrestage Theatre Company Gabby Smith as 'Ariel Moore', Footloose, North Shore Music Theatre Erin Heatley-Smith as 'Jo Marsh', Little Women The Musical, Centrestage Theatre Company Tricia Bell as 'Mrs Johnstone', Blood Brothers, Manukau Performing Arts Frances Ash as 'Polly Browne', The Boyfriend, Centrestage Theatre Company Best Actor in a Leading Role - Musical Nicko Vella as 'Ren McCormick', Footloose, North Shore Music Theatre James Mulligan-Hill as 'Ko-Ko', Hot Mikado, Whangarei Theatre Company Ian Fenwick as 'King Arthur', Spamalot, Papakura Theatre Company Tom Grut as 'Mickey', Blood Brothers, Manukau Performing Arts Joel Granger as 'Tony', THe Boyfriend, Centrestage Theatre Company Best Choreography Amy Cristie, Footloose, North Shore Music Theatre Grant Smith, Disco Inferno, Whangarei Theatre Company Michael Sanders, Anna Mortlock, The Boyfriend, Centrestage Theatre Company Korrin Salisbury, Blood Brothers, Manukau Performing Arts Best Musical Direction Scott McDowall, Spamalot, Papakura Theatre Company Warwick Day, The Boyfriend, Centrestage Theatre Company Paul G. Radden, Blood Brothers, Manukau Performing Arts Mark Emmett, Big Top Cabaret, North Shore Music Theatre Best Direction Adey Ramsel, Stags and Hens, Papakura Theatre Company Adey Ramsel, Spamalot, Papakura Theatre Company Sherrin Scelly, Little Women The Musical, Centrestage Theatre Company Michael Sanders, The Boyfriend, Centrestage Theatre Company Mary Gray, Blood Brothers, Manukau Performing Arts Best Youth Production The White Rabbit, Centrestage Theatre Company Noodle Rat Rotten Hat, Pukukohe Light Opera Company Best Play - proudly sponsored by Geoffrey Clews, Barrister Stags and Hens, Papakura Theatre Company Social Climbers, Manukau Performing Arts An Inspector Calls, Pilgrim Productions Best Musical - proudly sponsored by iTICKET Blood Brothers, Manukau Performing Arts The Boyfriend, Centrestage Theatre Company Disco Inferno, Whangarei Theatre Company Little Women The Musical, Centrestage Theatre Company Spamalot, Papakura Theatre Company


Results

Nominees and Winners

2017 >>
2016 >>
2015 >>
2014 >>
2013 >>
2012 >>
2011 >>
2010 >>
2009 >>
2008 >>
2007 >>
2006 >>
2005 >>
2004 >>
2003 >>
2002 >>
2001 >>

Volunteer of the Year Recipients
View now >>


Scholarship Recipients
View now >>

       
 

Thank you to our 2016 Season Sponsors:



Event Partners
iTICKET Geoff Clews, Barrister



Award Sponsors

Artemis Executive Recruitment

Estee Lauder Companies NZ Musical Theatre New Zealand Origin Theatrical

Amici Productions Corporate Media Sewtec WestKidz Music Theatre



Event Sponsors

CMD Print Devonport Chocolates

Trimage Amici Trust Apollo Theatre Company



Event Funders

The Lion Foundation Pub Charity Ltd

   
       
© NAPTA CHARITABLE TRUST LTD TERMS OF USE PRIVACY POLICY