2004 Results

Best Make-up & Hair - proudly sponsored by Estee Lauder Rebecca Elliot, Joseph & the Amazing Technicolour Dreamcoat, North Shore Music Theatre Sue Bellchambers, A Slice of Saturday Night, Centrestage Theatre Company Nathalie Robins, Samara Simmons & Lyn Carlisle, Copacabana, Playhouse Theatre Vikki Cottingham, Snoopy, Harlequin Musical Theatre Rachel Mead, My Fair Lady, North Shore Music Theatre Margaret Scott, Frankenstein the Panto, Manukau Performing Arts Best Special Effects A Toe in the Water, Papakura Theatre Company Sweeney Todd, Centrestage Theatre Comapny The Wizard of Oz, Papakura Theatre Company Frankenstein the Panto, Manukau Performing Arts Best Props Design Graeme & Rosalie Mayo, Sweeney Todd, Centrestage Theatre Company Sara Duffield, Graeme & Rosalie Mayo, West Side Story, Auckland Music Theatre George Langton, When We Are Married, Papakura Music Theatre Bill Leathwick, Snoopy, Harlequin Music Theatre Graeme & Rosalie Mayo, Big River, Auckaldn Music Theatre Paula Jepson, My Fair Lady, North Shore Music Theatre Best Sound Design Duncan Caldwell, Sweeney Todd, Centrestage Theatre Company Ian Chambers, West Side Story, Auckland Music Theatre Richard Braid, Joseph & the Amazing Technicolour Dreamcoat, North Shore Music Theatre Tim Johnston, Big River, Auckland Music Theatre Richard Braid, My Fair Lady, North Shore Music Theatre Best Lighting Design Mike Demchy, Sweeney Todd, Centrestage Theatre Company Phil Searle, West Side Story, Auckland Music Theatre Simon Thorpe, Joseph & the Amazing Technicolour Dreamcoat, North Shore Music Theatre Tim Johnston, A Slice of Saturday Night, Centrestage Theatre Company Mel Johnson, Snoopy, Harlequin Musical Theatre Garth Clarke, Big River, Auckland Music Theatre Scott Thomas, My Fair Lady, North Shore Music Theatre Best Costume Design Pip Mackay & Daphne Abbott, Joseph & the Amazing Technicolour Dreamcoat, North Shore Music Theatre Faye McMillan, Joseph & the Amazing Technicolour Dreamcoat, Whangarei Theatre Company Lisa Lorrell, Copacabana, Playhouse Theatre Betty Leathwick, Snoopy, Harlequin Musical Theatre Marion Nicolson & Madeleine McConnell, Big River, Auckland Music Theatre Amanda Caldwell, Man Alive, Pukekohe Light Opera Club Daphne Abbott, My Fair Lady, North Shore Music Theatre Michael Sanders, Snow White, Centrestage Theatre Company Best Set Design Sweeney Todd, Centrestage Theatre Company Rachael Wiseman, Joseph & the Amazing Technicolour Dreamcoat, North Shore Music Theatre Gavin Murphy, Copacabana, Playhouse Theatre Adey Ramsel, When We Were Married, Papakura Theatre Company Ian McMahon, Snoopy, Harlequin Music Theatre Mike McConnell, Big River, Auckland Musical Theatre Best Performed Choreography West Side Story, Auckland Music Theatre Joseph & the Amazing Technicolour Dreamcoat, North Shore Music Theatre A Slice of Saturday Night, Centrestage Theatre Company Copacabana, Playhouse Theatre Zorba, Pukekohe Light Opera Club Big River, Auckland Music Theatre My Fair Lady, North Shore Music Theatre Best Vocal Work by a Musical Company Sweeney Todd, Centrestage Theatre Company West Side Story, Auckland Music Theatre Joseph & the Amazing Technicolour Dreamcoat, North Shore Music Theatre A Slice of Saturday Night, Centrestage Theatre Company Copacabana, Playhouse Theatre Big River, Auckland Music Theatre My Fair Lady, North Shore Music Theatre Best Supporting Ensemble Sweeney Todd, Centrestage Theatre Company Joseph & the Amazing Technicolour Dreamcoat, North Shore Music Theatre A Slice of Saturday Night, Centrestage Theatre Company Copacabana, Playhouse Theatre Big River, Auckland Music Theatre My Fair Lady, North Shore Music Theatre Best Supporting Female in a Musical Felicity Wright as 'Anita', West Side Story, Auckland Music Theatre Shirley Barber as 'Wicked Witch', The Wizard of Oz, Papakura Theatre Company Emma Leon as 'Gladys Murphy', Copacabana, Playhouse Theatre Sharon Bramston as 'Leader', Zorba, Pukekohe Light Opera Club Debbie Penney as 'Alice', Big River, Auckland Music Theatre Sherrin Scelly as 'Mrs Higgins', My Fair Lady, North Shore Music Theatre Maria Satterfield as 'Sister Mary Paul-Amnesia', Meshuggah Nuns, Whangarei Theatre Company Best Supporting Male in a Musical Paul Erbs as 'Tobias', Sweeney Todd, Centrestage Theatre Company Jason Te Mete as 'Bernardo', West Side Story, Auckland Music Theatre Luke Aekins as 'Pharaoh', Joseph & the Amazing Technicolour Dreamcoat, Whangarei Theatre Company James McKay as 'Rico Castelli', Copacabana, Playhouse Theatre Owen Watts as 'Linus', Snoopy, Harlequin Music Theatre Rogybiv Esekielu as 'Jim', Big River, Auckland Music Theatre Craig Lett as 'Lorenzo', SNow White, Centrestage Theatre Company Best Actress in a Play Linda Pudney as 'Harriet Palmer', Hot Water, Playhouse Theatre Kay Hosken as 'Liz', Birthday Suite, Whangarei Theatre Company Mel Heap as 'Jane Worthington', Out of Order, Centrestage Theatre Company Jayne Fong as 'Belgravia', Man Alive Best Actor in a Play Bob Lack as 'Mr Potter', A Toe in the Water, Papakura Theatre Company Mark Grimes as 'Henry Ormonroyd', When We Are Married, Papakura Theatre Company Reg Williams as 'Richard Willey', Out of Order, Centrestage Theatre Company Alan Almond as 'George Pigden', Out of Order, Centrestage Theatre Company Greg Freeman as 'Waldorf', Man Alive, Pukekohe Light Opera Club Clive Dixon as 'Mr Wembley', Man Alive, Pukekohe Light Opera Club Best Actress in a Leading Role - Musical Lisa Lorrell as 'Mrs Lovett', Sweeney Todd, Centrestage Theatre Company Lizzie Wright as 'Maria', West Side Story, Auckland Music Theatre Leanne Howell as 'Lola/Samantha', Copacabana, Playhouse Theatre Megan Barry as 'Hortense', Zorba, Pukekohe Light Opera Clib Christine Creagh as "Eliza Doolittle', My Fair Lady, North Shore Music Theatre Vauneen Stephens as 'Morgiana', Snow White, Centrestage Theatre Company Best Actor in a Leading Role - Musical Richard Neame as 'Sweeney Todd', Sweeney Todd, Centrestage Theatre Company Will Martin as 'Joseph', Joseph & the Amazing Technicolour Dreamcoat, North Shore Music Theatre Richard Neame as 'Tony/Stephen', Copacabana, Playhouse Theatre Tony Davison as 'Zorba', Zorba, Pukekohe Light Opera Club David Goldthorpe as 'Huckleberry Finn', Big River, Auckland Music Theatre Blair McKinnon as "Professor Henry Higgins', My Fair Lady, North Shore Music Theatre Jonathan Hope as 'Chuckles', SNow White, Centrestage Theatre Company Best Choreography - proudly sponsored by North Shore Music Theatre Marita Gillespie West Side Story, Auckland Music Theatre Rhonda Daverne, Joseph & the Amazing Technicolour Dreamcoat, North Shore Music Theatre Vauneen Stephens, A Slice of Saturday Night, Centrestage Theatre Company Val Hemphill Copacabana, Playhouse Theatre Debbie White, Zorba, Pukekohe Light Opera Club Stephanie De May, Big River, Auckland Music Theatre Rosanne Howes, My Fair Lady, North Shore Music Theatre Best Musical Direction - proudly sponsored by ABB Grain Claire Caldwell, Sweeney Todd, Centrestage Theatre Company Andrew Christie, West Side Story, Auckland Music Theatre Bill Chessum, Rush, Manukau Performing Arts Grant Meese, Joseph & the Amazing Technicolour Dreamcoat, North Shore Music Theatre Kerry Priestly, Copacabana, Playhouse Theatre Bill Chessum, Zorba, Pukekohe Light Opera Club Chris Moore, Big River, Auckland Music Theatre Robyn Kennerley, My Fair Lady, North Shore Music Theatre Best Direction Robert Alderton, Sweeney Todd, Centrestage Theatre Company Rhonda Daverne, Joseph & the Amazing Technicolour Dreamcoat, North Shore Music Theatre Gavin Rutherford, A Slice of Saturday Night, Centrestage Theatre Company Adey Ramsel, Copacabana, Playhouse Theatre Anthony Carroll, Big River, Auckland Music Theatre Grant Meese, My Fair Lady, North Shore Music Theatre Best Youth Production Back to the '80's, Whangarei Theatre Company There Was an Old Woman, Playhouse Theatre Best Play - proudly sponsored by Geoffrey Clews, Barrister A Toe in the Water, Papakura Theatre Company When We Are Married, Papakura Theatre Company Out of Order, Centrestage Theatre Company Man Alive, Pukekohe Light Opera Club Best Musical - proudly sponsored by Tegal Foods Ltd Sweeney Todd, Centrestage Theatre Company Joseph & the Amazing Technicolour Dreamcoat, North Shore Music Theatre A Slice of Saturday Night, Centrestage Theatre Company Copacabana, Playhouse Theatre Big River, Auckland Music Theatre My Fair Lady, North Shore Music Theatre


Results

Nominees and Winners

2017 >>
2016 >>
2015 >>
2014 >>
2013 >>
2012 >>
2011 >>
2010 >>
2009 >>
2008 >>
2007 >>
2006 >>
2005 >>
2004 >>
2003 >>
2002 >>
2001 >>

Volunteer of the Year Recipients
View now >>


Scholarship Recipients
View now >>

       
 

Thank you to our 2016 Season Sponsors:



Event Partners
iTICKET Geoff Clews, Barrister



Award Sponsors

Artemis Executive Recruitment

Estee Lauder Companies NZ Musical Theatre New Zealand Origin Theatrical

Amici Productions Corporate Media Sewtec WestKidz Music Theatre



Event Sponsors

CMD Print Devonport Chocolates

Trimage Amici Trust Apollo Theatre Company



Event Funders

The Lion Foundation Pub Charity Ltd

   
       
© NAPTA CHARITABLE TRUST LTD TERMS OF USE PRIVACY POLICY